Mail :  info@termoment.com
GSM : 0 (542) 328 85 24

 • Anasayfa
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Termoment-So%C4%9Futma-Sistemleri/266615976868151
  • TERMOMENT İLE HAYAL ÖTESİ PROJELER
  • UZUN SÜRELİ DOSTLUKLAR
  • iSTEKLERİNİZE HIZLI ÇAZÜMLER
  • TERMOMENT İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Kondanser Çeşitleri Ve Tipleri Nelerdir?

Kondenser Tipleri Nelerdir

İç içe (Çift ) Borulu Kondenserler: Daha küçük kapasiteler için paket tipi çihazlarda kullanılan bu tip kondanserler hem klima , hem de soğuk muhafaza uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu kondanserlerde içteki boru içinde su dışında ise soğutucu akışkan bulunur.

Daldırmalı Tip Kondenserler:Bakır borulan sarmal bir şekilde dolaştırılarak soğuk suyun içerisinde muhafaza edilerek direk temasla işlem görmesidir genel olarak chiller sistemlerinde kullanılmaktadırlar.

 

Buharlaştırmalı ( Evaporatif ) Tip Kondanser : Hava ve suyun soğutma etkisinde birlikte faydalanma esasına dayanan bu kondanserler bakım ve servis güçlükleri , çabuk kirlenmeleri ve sık sık araziye müsait oluşları nedeniyle gittikçe daha az kullanılmaktadır.

Kondenser Çeşitleri Nelerdir

Hava Soğutmalı Yoğuşturucular(kondanserler):
Özellikle 750 W ‘ a kadar olan kapasitedeki soğutma gruplarında istisnasız denecek şekilde kullanılır. Bu tip yoğuşturucuların tercih sebepleri , basit oluşları, kuruluş ve işletme masraflarının düşüklüğü ,tamir ve bakımlarının kolaylığı sayılabilir.
Hava soğutmalı kondanserler genellikle kanatlı borulu olarak imal edilirler. Borunun içinde soğutucu akışkan , dışında ise hava geçer. Bu tip kondanserler daha ziyade küçük soğutma yüklerinde yeterli miktarda soğutma suyu bulunmayan durumlarda kullanılır.

 

Su Soğutmalı Yoğuşturturucular (kondanserler):
Su soğutmalı yoğuşturucular (kondanser)da soğutma ortamı olarak su kullanılır. Ticari ve endüstriyel soğutma sistemlerinde su soğutmalı kondanserler , hava soğutmalı kondanserlere göre daha yaygın olarak kullanılır. Çünkü su soğutmalı kondanserler aynı kapasitedeki hava yoğuşturuculardan daha
küçüktürler ve bu yüzden daha az yer kaplarlar.Bir su soğutmalı kondanser, hava soğutmalı kondanserlere göre daha düşük yoğuşma sıcaklığına
sahiptir. Çünkü temin edilen su sıcaklığı normalde çevre havası sıcaklığından düşüktür. Bu yüzden bir su soğutmalı kondanser için kompresör, aynı kapasite için daha düşük beygir gücüne gereksinim duyar.

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret147042