Mail :  info@termoment.com
GSM : 0 (542) 328 85 24

 • Anasayfa
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Termoment-So%C4%9Futma-Sistemleri/266615976868151
  • TERMOMENT İLE HAYAL ÖTESİ PROJELER
  • UZUN SÜRELİ DOSTLUKLAR
  • iSTEKLERİNİZE HIZLI ÇAZÜMLER
  • TERMOMENT İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Soğuk Hava Deposu Teşvikleri

Günümüzde en karlı iş imkanlarından biri İki yılda kendini amorti ediyor

Bu alana yatırım çok kârlı. Bin metrekarelik bir depo 1.7 ila 1.9 milyon TL’ye mal oluyor. Yatırım kendini iki yıl gibi çok kısa bir sürede amorti ediyor…

Görüntü.jpeg

Soğuk hava depoculuğuna yatırım çok kârlı. Bin metrekarelik bir depo 1.7 -1.9 milyon TL’ye mal olabiliyorken Yatırımınız kendini en fazla iki yıl gibi çok kısa bir sürede geri kazandırıyor …

Sebze ve meyve, balık sektöründeki üretim artışı soğuk hava deposu talebini çok yükseltti. Bu alana yatırım güvenli bir seçenek olarak karşımıza çıkmakta. 1000 metrekarelik bir depo 1.7 ile 1.9 milyon TL’ye mal oluyor. Yatırım kendini iki yıl gibi çok kısa bir sürede masraflarını çıkarıp kara geçebiliyor. 

TÜRKİYE dünyanın meyve ve sebze üretim merkezi olma yolunda hızla büyümekte. Dört mevsimin avantajlarını yaşadığı için ürün yelpazemiz çok geniş. Birçok meyve ve sebze türünün hem üretim hem de ihracatında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alırken, Kayısı, kiraz ve vişnede dünya lideri olmamız. Çilek ve Nar ve elmada ikinci ve  üçüncü, şeftalide ise altıncı sırada, Domateste dünya üçüncüsüyüz. Biber, salatalık ve daha birçok sebzede en önemli üreticilerden olan ülkemiz,  Yıllık yaş meyve ve sebze üretimimiz 49 milyon ton civarında. Bunun parasal değeri yaklaşık 47 milyar TL olarak hesaplanıyor.

Türkiye’de senede 65 milyar dolarlık tarımsal üretim gerçekleşirken 35 bin işletmede ise yaklaşık 300 milyar dolarlık stok gıda üretimi yapılıyor. Sütten peynire, etten balığa birçok gıda ürünü soğutma sistemlerine sahip firigorofik araçlar ile taşınarak üreticiye ulaşıyor. Gıda sektöründe soğuk zincirlere ve depolara ve sağlık sektöründe alışkınız. İlerleyen dönemlerde soğuk hava depolarının yeni rotası meyve ve sebze sektörü oldu. 

Hasat sonrasında uzun süreli saklanması için özel depolara acil ihtiyaç duyuluyor. Böylece hem arz dengesi oluşuyor, hem de üreticiler ürünlerini bir anda elden çıkarmamış oluyor. Bu nedenle gıda sektörü ve özellikle meyve ve sebze üzerine soğuk hava depoculuğuna ciddi bir artış var. 

DDEVLETİMİZDEN YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bünyesinde soğuk hava deposu kurmak isteyen Özel ve Tüzel kişilere çok özel şartlarda düşük faizli krediler ve hibe destekleri veriyor. Burada önemli kriter kooperatifleşmek. Bakanlık, tarımsal amaçlı kooperatiflerin yatırım projelerine düşük faizli kredi desteği sağlıyor. Kredilerin vade oranları kooperatif ortaklarına yedi yıl, kooperatif tüzel kişiliğine ise 12 yıl. Kalkınmada öncelikli bölgelerde yüzde 15, diğer bölgelerde ise sadece yüzde 20 oranında kooperatiflerden öz kaynak katkısı alınmakta. 

Bakanlık 2003-2013 yılları arasında yaklaşık 24 ilde 48 adet kooperatife soğuk hava deposu desteği vermiş. Bakanlık kaynaklı destekler bu yıl şekil değiştirecek. Direk bakanlığın verdiği bu destekler Gelecek yıldan itibaren kooperatifler tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ndan kredi kullanabilecek, oluşan faiz ise Hazine Müsteşarlığı’nca karşılanacak. 

Bakanlığın 2006 yılından itibaren yürüttüğü Kırsal Kalkınma Yatırım Programı kapsamında kooperatiflere, şirketlere, bireylere kuracakları tarımsal ürünlerin işlenmesi depolanması ve paketlenmesi ile ilgili tesislere yüzde 50 hibe desteği de sağlanıyor. Bu program kapsamında yüzde 50 hibe desteği verilerek 64 ilde 319 adet soğuk hava deposu tesisinin kurulması sağlandı. Soğuk hava depoları meyve ve sebzeciliğin merkezi konumundaki Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Marmara başta olmak üzere tüm bölgelere veriliyor. Bakanlığın destekleri dışında Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı fonlarında da hibe programları mevcut.

Yatırım Teşvik Sisteminde soğuk hava deposunda 2 çeşit uygulama vardır.

 

Güncel (2018) Teşvik Paketinde  “soğuk hava deposu hizmetleri” bölgesel teşviklerden yararlanacak sektörler arasında sayılmıştır. 1. ve 2.  teşvik bölgesindeki tüm illerde (İstanbul hariç) en az 1 milyon TL ve 1.000 m2 kapalı alanı olan,  3., 4., 5. ve 6. teşvik bölgelerindeki tüm illerde ise en az 500 bin TL ve 500 m2 kapalı alanı olan soğuk hava deposu yatırım yapıldığında bölgesel teşviklerden faydalanacaklardır.


Bu teşvikler:

 

* Yatırım Yeri Tahsisi

* KDV İstisnası

* Gümrük Muafiyeti

* Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği

* Vergi İndirimi

* Faiz Desteği (sadece 3., 4., 5. ve 6. bölgelerde geçerli)

* Gelir Vergisi Stopajı Desteği (sadece 6.bölgede geçerli)

* Sigorta Primi Desteği (sadece 6.bölgede geçerli)

 

Genel Teşvik Sistemi

Soğuk hava deposu yatırımları için bilinmesi gereken en temel husus  “kapalı alanı 500 m2’den az soğuk hava deposu yatırımına Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmediği” dir. Bu sebeple eğer 1. ve 2. Bölgedeki illerde 1.000 m2’den az kapalı alanı olan ama kapalı alanı da 500 m2 nin altına düşmeyen yatırımlar genel teşvik sistemine tabi olacağından faydalanacağı teşvikler sadece;

 

* KDV İstisnası

* Gümrük Muafiyeti

 

2019 Yılına Genel Bakış

 

2018 yılında bu sektörde 33 tane Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmiştir. Bu yatırımlardan 30’u komple yeni yatırım, 3’ü de tevsi yatırımı olmuştur. 12 aylık dönemde toplam yatırım tutarı 82,5 milyon TL, ilave istihdam 425 kişi olarak öngörülmektedir. 82,5 milyon TL’lik toplam sabit yatırım tutarı içinde 3 milyon ABD Dolarlık makine ve teçhizat ithal edileceği planlanmıştır. Soğuk hava deposu  yatırımlarında liderliği sırasıyla; İzmir, Mersin, Şanlıurfa ve Niğde üstlenmiş olup diğer illerde de yatırım yapılmıştır.

 

2018 yılı ilk 10 ayda tamamı "komple yeni yatırım" olmak üzere 19 soğuk hava deposu yatırımı teşvik belgesi alınmış olup yaklaşık 55 milyon TL'lik sabit yatırım yapılarak 186 yeni istihdam hedeflenmiştir. Soğuk hava deposu yatırım teşvik belgelerinin tamamı asgari m2 ve yatırım tutarı şartını sağladığı için bölgesel teşvik desteklerinden yararlanabilecektir.

Yıl sonuna kadar gelen Soğuk Hava depoları devlet desteği ve hibe ile ilgili Bilgi almak için bize ulaşın lütfen

Devlet Soğuk Hava Depoları ve diğer teşvikleri ile ilgili bilgi için :

www.ekonomi.gov.tr 


Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret152102