Mail :  info@termoment.com
GSM : 0 (542) 328 85 24

 • Anasayfa
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Termoment-So%C4%9Futma-Sistemleri/266615976868151
  • TERMOMENT İLE HAYAL ÖTESİ PROJELER
  • UZUN SÜRELİ DOSTLUKLAR
  • iSTEKLERİNİZE HIZLI ÇAZÜMLER
  • TERMOMENT İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Soğuk Hava Deposu Maliyeti?

Soğuk hava deposu maliyeti

GSM : 0 (542) 328 85 24Soğuk hava deposu fiyatları metrekare oranında ve kullanıma göre değişim göstermektedir Sebze ve meyve sektöründeki üretim artışı soğuk hava deposu talebini arttırdı. Bu alana yatırımın karlılığı olduğu ilgili firmalar tarafından belirtiliyor. İhtiyaca göre ya da içerisine koyulacak ürünün tonajına göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor istenilen talep ve soğutma sisteminin teknolojisine göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor.

 

Soğutma sektöründe oluşan rekabet ve ürün talebinde bulunan üreticilerin bilgi sahibi olmamaları sonucu çok ucuza mal edilen yalnız iki sezon sonra devre dışı kalan firmalar çoğalmakta bu ilk yapım aşamasında yapılan hata yatırımcının kar beklentilerini düşürmekle kalmayıp deponun içerisine koyulan malın bozulmasına ya da satışa sunulacak kadar bekletilememesine yol açıyor. Soguk hava deposu

 

TÜRKİYE dünyanın meyve ve sebze üretim merkezi olma yolunda ilerliyor. Dört mevsimi hakkıyla yaşadığı için neredeyse yetişmeyen ürün yok. Birçok meyve ve sebze türünün hem üretim hem de ihracatında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor.Yıllık yaş meyve ve sebze üretimimiz 45 milyon ton civarında. Bunun parasal değeri yaklaşık 45 milyar TL olarak hesaplanıyor.

Kayısı Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya birincisi

Kiraz Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya birincisi

Vişne Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya birincisi

Çilek Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya ikincisi

Nar Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya üçüncüsü

Elma Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya üçüncüsü

Şeftali Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya altıncısı

Domates Üretimi

Ülkemiz üretimde dünya üçüncüsü

 

Soğuk hava deposu yapamadan önce bilinmesi gerekenler  !!! Tıklayınız !!!

Türkiye’de yılda 65 milyar dolarlık tarımsal üretim gerçekleştiriliyor. 35 bin işletmede ise yaklaşık 280 milyar dolarlık gıda üretimi yapılıyor. Sütten peynire, etten balığa birçok gıda ürünü özel soğutma sistemlerine sahip araçlarla taşınarak üreticiye ulaşıyor. Gıda sektöründe soğuk zincirlere ve depolara alışkınız. Ancak son dönemlerde soğuk hava depolarının yeni rotası meyve ve sebze sektörü oldu.

 

Meyve ve sebzelerin hasat sonrasında uzun süreli saklanması için özel depolara ihtiyaç duyuluyor. Böylece hem arz dengesi oluşuyor, hem de üreticiler ürünlerini bir anda elden çıkarmamış oluyor. Bu nedenle meyve ve sebze sektöründe soğuk hava depoculuğuna ciddi bir yöneliş var.
 
YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VAR

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, soğuk hava deposu kurmak isteyen üreticilere özel şartlarda düşük faizli krediler ve hibe destekleri veriyor. Ancak burada önemli kriter kooperatifleşmek. Bakanlık, tarımsal amaçlı kooperatiflerin yatırım projelerine düşük faizli kredi desteği sağlıyor. Kredilerin vade oranları kooperatif ortaklarına yedi yıl, kooperatif tüzel kişiliğine ise 12 yıl. Kalkınmada öncelikli bölgelerde yüzde 15, diğer bölgelerde ise yüzde 20 oranında kooperatiflerden öz kaynak katkısı isteniyor.

 

Bakanlık 2003-2019 yılları arasında 22 ilde 46 adet kooperatife soğuk hava deposu desteği vermiş. Bakanlık kaynaklı destekler bu yıl şekil değiştirecek. Direk bakanlığın verdiği bu destekler 2020 yalı sonunda son bulacak. Gelecek yıldan itibaren kooperatifler tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ndan kredi kullanabilecek, oluşan faiz ise Hazine Müsteşarlığı’nca karşılanacak.

 

Bakanlığın 2006 yılından itibaren yürüttüğü Kırsal Kalkınma Yatırım Programı kapsamında kooperatiflere, şirketlere, bireylere kuracakları tarımsal ürünlerin işlenmesi depolanması ve paketlenmesi ile ilgili tesislere yüzde 50 hibe desteği de sağlanıyor. Bu program kapsamında yüzde 50 hibe desteği verilerek 64 ilde 319 adet soğuk hava deposu tesisinin kurulması sağlandı. Soğuk hava depoları meyve ve sebzeciliğin merkezi konumundaki Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Marmara başta olmak üzere tüm bölgelere veriliyor. Bakanlığın destekleri dışında Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı fonlarında da hibe programları mevcut.

 Soğuk Hava deposu maliyeti


BİR DEPONUN MALİYETİ

 

Ürünleri depolayıp gerektiği zaman ve miktarda piyasaya vermek hem ürünün değerini, hem de üreticinin gelirini artırıyor. Peki soğuk hava deposu kurmanın maliyeti nedir? Soğuk hava deposuyla ilgili seçenekler çok fazla. Metrekaresine, kullanılan malzemeye göre maliyet elbette farklılık gösteriyor. Ticari amaçlı bir soğuk hava deposu en az 500 bin dolardan başlıyor. Bin metrekare alana sahip bir soğuk hava deposunun inşaat ve arsa değeri hariç maliyeti 800 bin TL seviyesinde. Çok nitelikli bir inşaat gerekmediği için 200 bin TL’de inşaat maliyeti tutuyor.

Soğuk Hava deposu

 Soğuk hava deposu nasıl çalışır?

Ancak soğuk hava deposunun içinde bir önemli gider de soğuk oda panel ve soğutma sistemi maliyeti. Ürünlerin saklandığı örnek bir soğutma ve panel sisteminin maliyeti de 800 bin TL civarında tutuyor, Lakin bu fiyatların aşağı indirilmesi ya da yukarıya çıkması gibi durumlarda söz konusu olabiliyor bunun sebebi ise kullanılacak malzemenin kalitesi ve kullanılan soğutma sisteminin depo kurulduktan sonraki verimi, hem kazancınızı hamde işletim maliyetlerinizi önemli ölçüde değiştirir.

 

Soğuk hava depolarını genelde üreticiler yapıyor. Kullanmadıkları bölümleri ise kiraya veriyorlar. Kiralarda ise belirli bir standart yok. Avrupa Birliği ülkelerinde bir palet (1 metre - 1ton) ücreti 1 euro. Ancak Türkiye’de bu rakam 3 euro’ya kadar çıkabiliyor. İşin daha da özeti tutturabildiğinize bir fiyat söz konusu. Kira fiyatlarının yüksek olması bu alana yapılan yatırımların artmasına neden oluyor.

"Soğuk hava deposu yapan firmalar" arasında aynı zamanda "soğuk hava deposu imalatı" da yapan firmamız sizler için en iyi tercihi belirlemenizde yardımcı olacaktır. Soğuk hava deposu için bizimle iletişime geçmeniz dileği ile . . . 

Fiyat ve bilgi almak için Tıklayınız

İrtibat   :
info@termoment.com

GSM : 0 (542) 328 85 24
 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret152099