Mail :  info@termoment.com
GSM : 0 (542) 328 85 24

 • Anasayfa
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Termoment-So%C4%9Futma-Sistemleri/266615976868151
  • TERMOMENT İLE HAYAL ÖTESİ PROJELER
  • UZUN SÜRELİ DOSTLUKLAR
  • iSTEKLERİNİZE HIZLI ÇAZÜMLER
  • TERMOMENT İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Anasayfa


     Lojistik Soğuk Hava Depoları

   
Üretici : Termoment Soğutma Sistemleri
Ürün Özellikleri
Lojsitik Soğuk Hava Depolarının Projelendirme Ve Kurulum Hizmetleri
 Bilgi Talep        Detaylar
 
 
Detaylar

Tedarik zincirinin ya da lojistik firmalarının anahtar yatırımı olan Soğuk Deponun “yeni bir depo yapılması veya mevcut bir deponun büyütülmesi” uygun olarak yapılması hayati bir karardır. Sonradan değiştirilemeyen veya ciddi maliyetlere sebep olacak bir Soğuk depo yatırımının, yaşam konforunuzu ciddi biçimde etkileyeceğini ve rekabet avantajı sağlayamayacağını akıldan çıkartmamak gerekir.

Depoya sevk amaçlı gelecek ürün çeşitliği çok fazla satıda olacağı için farklı dereceler de hizmet verecek depoların yapılması gerekmektedir buda maliyetlere yansımaktadır Termoment Soğutma Sistemlerinin ürettiği monoflow cihazlar ile bu sorun ortadan kalkmaktadır.

 Soğuk Hava Deposu

 (+/-) Çift Rejimli Soğuk Depo

 (+4 / +18 Derece) Depo

 (-18 / -26 Derece) Depo

Depo yapılması sürecinde, tedarik zincirinize değer katacak ve çalışma ortamınıza çözümler getirecek bazı temel stratejileri bulabilirsiniz.

Bir deponun yapılış amacı, yapılma ihtiyacı diğer bir depoya aynen benzemez. Her deponun ayrı bir özelliği olması nedeniyle bütün depolar farklıdır. Çevresel koşullar veya özel ihtiyaçlara göre değişen talepler nedeniyle, her girişimciye uyacak ve tüm depolarda uygulanabilecek teknikler, tavsiyeler, rehberler dikkate alınmalıdır.

İnsanlığın besin ihtiyacı için üretilen gıda maddelerinin bozulmadan ve çürümeden pazarlanması, nakli ve gerektiğinde tüketime kadar muhafazası için öteden beri bazı tedbirlere başvurulmuş ve bazı usuller geliştirilmiştir. Bu yöntemler yüksek sıcaklık uygulaması , kurutma, salamura içinde muhafaza ve soğutma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Soğutma yöntemi, gıda maddelerinin soğuk hava depolarında belirli bir sıcaklık ve nemde gıda maddelerinin taze görünümü ile koku, lezzet ve vitamin değerlerinin ilk günki gibi en yakın bir seviyede muhafaza edecek şekilde uygulanır. Soğuk hava depoculuğunda muhafaza yöntemleri iki genel bölüme ayırabiliriz ;

1)Soğuk muhafaza

2) Donmuş muhafaza


Lojistik Soğuk Hava Depolarının yapımında ya da proje aşamasında bazı istisnai noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Süt ürünleri: Peynirler 0°C ile 5°C de doldurulmuş halde 6 ay süresince muhafaza edilirler. Tereyağları 4 ile 10°C’lerde (muhafazaya sevkten önce doldurulmuş olarak) 6 ay süresince muhafaza edilmektedir.

 

Yumurta: -2,5 ila 2°C sıcaklık ve %80-95 nisbi nem içeren ortamlarda muhafaza edilmektedir.

Etler: Sağlıklı hayvan etlerinde hastalık ve bozulma etkeni olan mikroplar bulunmamasına karşın kesimden sonra çok çabuk bulaşmaktadır.

Taze etlerin kararmaması için 0°C ile -1,7°C sıcaklıkta ve %90-95 nisbi nem içeren soğuk şartlarda muhafaza edilir.

Su ürünleri: Genellikle -5°C sıcaklıkta %90-95 nisbi nemde 5 ile 20 gün muhafaza edilebilir. Su ürünleri avlandıktan sonra hemen soğutulmalıdır.

Bu amaçla buz parçalarının tuzla oluşturdukları karışımla su ürünlerinin üzerinin kapatılması gibi yöntemlerden yararlanılmaktadır.

Dalından koparılan meyve ve sebzelerin depolanması için kurulacak soğuk hava depolarının optimum muhafaza koşullarını sağlayacak şekilde projelendirilip kurulması gereklidir. Muhafazada en önemli faktör iklimdir.

Yaş sebzeler dondurulduğu zaman hücre zarları çatladığından doğal ortamlara getirildiğinde normal özellikleri kaybolmaktadır.

Bu nedenle yaş meyve ve sebzelerin donma derecelerinin üzerinde muhafaza edilmesi gerekir. Bu sıcaklık dereceleri 1°C ile 15°C arasında ürün niteliğine göre ve depolama süresine göre değişir.

Meyve ve sebzelerin yapısında % 80 den fazla su bulunmaktadır. Ürünlerin su kaybı olmaması için muhafaza edildiği ortamlarda nem oranının bu düzeylerin üzerinde olması gerekir.

 
 
Bilgi Talep Formu
İsim
Telefon
Mesaj
 
 
 
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret152099